Thursday, March 30
Shadow

मेयर बालेनले फेरी गरे अर्को चमत्कार, राजु पाण्डेलाई लागेको केस बारे आयो यस्तो खबर

काठमाडौं महानगरपालिका नगर प्रहरी प्रमुख राजु पाण्डेमाथि छानबिन गर्न गठन भएको समितिले प्रतिवेदन बुझाएको छ। गत शुक्रबार छानबिन समितिले प्रतिवेदन बुझाएको काठमाडौं महानगरपालिकाका विभागीय प्रमुख दीपक अधिकारीले जानकारी दिए।

उनका अनुसार छानबिन समितिले २० पेजको प्रतिवेदन बुझाएको छ। ‘उक्त प्रतिवेदनमा राजुजीले शारीरिक हिंसा गरेको छैन,’ उनले सेतोपाटीसँग भने,‘ तर मानसिक रूपमा तनाव हुने गरी गालीगलौज गरेको भन्ने उल्लेख गरिएको छ।’प्रतिवेदनले महिला कर्मचारीको हकमा स्तनपान कक्ष र महानगरमा कार्यरत कर्मचारीका बच्चाका लागि डे-केयर सेन्टरको व्यवस्थापन गर्न समितिको प्रतिदनले सुझाएको छ।

यस्तै उक्त प्रतिवेदनमा राजु पाण्डेलाई फेरि यस्तो नहोस् भनेर चेतावनी दिन समेत उल्लेख गरिएको छ।’यस्तै उनलाई पुनः स्पष्टिकरण सोधिने छ,’ उनले भने।महानगरले पुस २२ गते दुई साता म्याद थप गरेको थियो। त्यसपछि माघ ७ गते फेरि एक साता म्याद थप गरेको हो। महानगरले पुस ८ गते छानबिन समिति गठन गरेको थियो र समितिलाई १५ दिनभित्र प्रतिवेदन बुझाउन निर्देशन दिएको थियो।

पाण्डेमाथि छानबिन गर्न तीन सदस्यीय समिति गठन गरिएको थियो। उक्त छानबिन समितिको संयोजकमा गोपालप्रसाद पोखरेल, न्याय प्रशासन विभागकी सुमित्रा लामिछाने र सहरी योजना आयोगकी उपनिर्देशक कुमारी राई सदस्य थिए।गंगाले आफूलाई दुर्व्यवहार गरेको भन्दै मंसिर ९ गते प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अधिकारी र त्यसको केही समयपछि उपमेयर सुनिता डंगोलसमक्ष निवेदन दिएकी थिइन्। त्यसपछि महानगरपालिकाले मंसिर १९ गते पाण्डेसँग स्पष्टीकरण सोधेको थियो। उनले पुस ५ मामात्रै स्पष्टीकरण बुझाएका थिए।

यसबीचमा महिला प्रहरीले दुर्व्यवहारको उजुरी गरेपछि पाण्डेमाथि तत्काल छानबिन सुरू गर्नुपर्नेमा महानगरले उल्टो उनलाई पुरस्कृत गर्ने निर्णय गरेको थियो। महानगरको २८ औं स्थापना दिवसका अवसरमा मंसिर २९ गते पाण्डेलाई ‘महानगर गौरव’ पुरस्कार दिइएको थियो।

दुर्व्यवहारका आरोपी पाण्डेलाई पुरस्कृत गर्ने निर्णयमाथि महानगरभित्र मतभेद भएको स्रोत बताएको थियो। ‘हामीले विवादित मान्छेलाई पुरस्कार दिनुहुँदैन भनेर भनेका थियौं,’ स्रोतले भनेको थियो, ‘वसन्त अधिकारीले मान्नुभएन। यस्ता कुरा आइरहन्छन् भनेर उहाँले तर्क गर्नुभयो। पाण्डेलाई पुरस्कृत गर्ने उहाँको एकलौटी निर्णय थियो।’

अधिकारीले यो कुरा भने अस्वीकार गरेका थिए। आरोप लागे पनि पुष्टि नभइसकेकाले छनोट समितिकै निर्णयका आधारमा पाण्डेलाई पुरस्कृत गरिएको उनले बताएका थिए। आफ्नो एकल निर्णय नभई, पाँच सदस्यीय छनौट समितिले पाण्डेलाई पुरस्कृत गर्ने निर्णय गरेको उनको भनाइ थियो।

छनोट समितिका अधिकारी नै संयोजक थिए भने वित्त विभागका बुद्धरत्न मानन्धर, कानुन तथा मानव अधिकार विभागका वसन्त आचार्य, सम्पदा तथा पर्यटन विभागका अर्चना शाक्य र प्रशासन विभागका महेश काफ्ले सदस्य थिए।

यसैगरी एकातिर पार्टी सभापति रवि लामिछानेको अभिमन्यु नबन्ने, मौनता तोड्ने घोषणा, अर्कातिर सांसदहरुका फरक–फरक विचार । राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी दोधारै दोधारमा सरकार छाड्ने डिलमा उभिएको थियो ।बिहीबार अपरान्ह रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बसिरहेको थियो । पहिले एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले फोन गरे । उच्चस्तरीय राजनीतिक संयन्त्रका संयोजक ओलीले रविलाई केही बेर आफ्नै शैलीमा सम्झाए ।

‘गृहमन्त्रीको पहिलो हक तपाईंहरुकै हो । मैले प्रचण्डजीलाई क्लियर भन्दिएको छु । उहाँले तपाईंलाई एकछिनमा फोन पनि गर्नुहोला । दुई दिन पर्खनुहोस्,’ ओलीले आफूसँग गरेको टेलिफोन उधृत गर्दै रविले बैठकमा सुनाए ।ओलीको फोनवार्ता सकिएको केहीबेरमै रविलाई प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले पनि फोन गरे । रविले उनीसँग छोटो कुराकानी मात्रै गरेका थिए । प्रचण्डले सरकार छाड्ने निर्णय गर्दा राष्ट्रिय राजनीतिमै अस्थिरता आउन सक्ने भन्दै त्यसो नगर्न सम्झाएका थिए । रविले उनलाई बैठकबाटै भनेका थिए, ‘सहमतिको पालना भयो भने हामी कहीँ जाँदैनौं । तर गृहमन्त्री छाड्दैनौं ।’

त्यसपछि बैठकमा रास्वपाका सांसद, मन्त्रीहरु र केन्द्रीय सदस्यहरुले धारणा राखे । ठूला शक्तिहरुको चलखेल र तिकडम तोड्न नेतृत्वले नसकेको भन्दै उनीहरुले सचेत हुन आग्रह गरे । एक सांसदले भने, ‘पार्टी नेतृत्वले हामीलाई अपारदर्शितामा राख्दा पनि गल्ती भएको छ । त्यसको समीक्षा किन हुँदैन ?’

राप्रपा अध्यक्ष राजेन्द्र लिङ्देनले रविलाई टेलिफोन गर्दै आवेगमा कुनै गल्ती नगर्न सम्झाएका थिए । उनले राष्ट्रपति चुनावसम्मको सम्भावित परिदृश्य पनि सुनाउँदै रविलाई कुनै पद विशेषलाई लिएर छलफल गर्दा नागरिकमा गलत सन्देश जाने बताए ।

बैठकमा संयमित भाषामा बोलेका सभापति रविले आफूलाई आएका तीन फोनहरुको बारेमा सबिस्तार चर्चा गरेका थिए । उनले सहभागी नेताहरुलाई दुई दिन पर्खनु उचित हुने बताए ।

पार्टीका एक नेताका अनुसार रवि र ओलीबीच छुट्टै भेटको योजना छ । आजै दिउँसो ओलीले विराटनगरमा गएर गृहमन्त्रालय रास्वपाले नै पाउनुपर्ने अडान सार्वजनिक गरेका थिए । प्रचण्ड भने नागरिकता मुद्दाको पूर्णपाठ र राहदानी लगायत प्रकरण बाँकी नै रहेकाले अहिले रास्वपालाई उक्त पद दिँदा गलत सन्देश जाने बुझाइमा छन् ।

सर्वोच्च अदालतले नेपाली नागरिकता लिने प्रक्रिया पूरा नगरेको फैसला गरेपछि रविले सांसद र गृहमन्त्री पद खारेज भएको थियो । त्यसको दुई दिनपछि नागरिकता लिएका उनले गृहमन्त्री पदमा फेरि फर्किन प्रयास गरिरहेका छन् । राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीले गृहमन्त्रालय नपाए सरकार छाड्ने चेतावनी दिइरहेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *