Thursday, March 23
Shadow

ढाका बुनेर कहाँ कहाँ पुग्ने सपना…

जुम्ला । तिला गाउँपालिका–६ की कुन्ती रावतको कुनै सिप सिकेर आत्मानिर्भर बन्ने सपना देखेकी थिइन् । तर, सिप सिकाउने मान्छेको अत्तोपत्तो थिएन । ‘त माग म पुर्‍याउँछ’ भने झै उनको सपना तिला गाउँपालिका, उद्योग तथा उपभोत्ता हकहित संरक्षण कार्यालय र किडार्क नेपालले पुरा गरिदिएका छन् । हालसालै दुई महिने ढाका कपडा बुनाइ तालिम पाएपछि उनी निकै खुसी भएकी छिन् ।

उनले दुई तालिमले मात्रै दक्ष हुन नसकिएपछि फेरी एक महिने पुनर्ताजकी तालिम लिएको बताइन् । तीन महिने तालिमपछि ढाकाका सौउल बुन्न सिकेको उनले बताइन् ।
गाउँपालिकाका अध्यक्ष मोतिलाल रोकायाले पनि महिलापछि महिलमा आत्मनिर्भर बन्ने जोस पलाएको बताए । उनले भने, ‘गाउँपालिका हरेक महिला उद्यमी बन्न जरुरी छ ।’ जबसम्म महिला आत्मनिर्भर हुदैनन् तबसम्म समृद्ध गाउँपालिका नहुने उनले बताए ।

निमित्त प्रमुख जिल्ला अधिकारी प्रमिला रिजालले परम्परागत शैलीमा रहेर महिलाको दैनिकी नफेरिने बताइन् । उनले भनिन्, ‘जुम्लाका हरेक महिलाले आफ्नो खुट्टामा उभिनु पर्छ । अनि मात्रै महिला हिंसा रोकिन्छ । जागिरे जीवन त निश्चित अवधिको लागि हो । सिप नै जीवन जिउने आधार हो ।’

आज आयोजित कार्यक्रममा गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष गोरीकला बुढाले तिलाका २० जना महिलालाई ढाका बुनाईसम्बन्धी तालिममा बोलाएको बताइन् । तर तालिममा १४ जना मात्रै सहभागी भएको उनको भनाइ छ ।

उद्योग तथा उपभोत्ता हकहित संरक्षण कार्यालय जुम्लाका प्रमुख श्रीकृष्णा देवकोटाले तिला गाउँपालिकाका महिलालाई उद्यमशिल बनाउने उदेश्यले तालिमलाई सञ्चालन गरेको बताए ।

तिलाका महिलाले सिकेको सीपलाई उद्योगमार्फत आयआर्जनमा रुपान्तरण गर्न सक्ने वातावरण बनाउन अनुरोध गरेका छन् । ढाका बुनाइ तालिमका प्रशिक्षक पुष्पा रेस्मी मगरले कमजोर आर्थिक अवस्था नै महिलाको प्रगतिको बाधक भएको बताइन् । उनले भनिन्, ‘सिप सानो र ठुुलो हँुदैन । सुरुवात गर्नुहोस् ।’ ढाँकाबाट चोलो, साडी, खादा बनाउन सिकाइएको छ ।

तालिममा सहभागी मन्नु बुढाले ढाकामा सल बनाउन सिकेको बताइन । उनले यसलाई निरन्तरता दिने प्रतिबद्धता पनि जनाइन् ।

वल्र्ड भिजन इन्टरनेश्नल नेपालको आर्थिक सहयोग उद्योग तथा उपभोक्ता हित संरक्षण कार्यालय जुम्ला, तिला गाउँपालिका जुम्लाको आयोजना र किर्डाक नेपालको साझेदारीमा ढाका बुनाइसम्बन्धी सिप दिएको हो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *